psikolojik.gen.tr
Psikolojik

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Ani Sinirlenme

Ani sinirlenme, insanları ani bir şekilde etkileyen, sebepsiz yere oluşan bir durumdur. Kan beynime sıçradı gibi sözlerle ifade edilen sinirlenme halinde vücutta fazla miktarda adrenalin salgılanır. Bu kişinin stres halini anlatır. Vücutta çok kısa bir sürede nabız artar, vücut ısısında artış, kan dolaşımında hızlanma, gözde pupillarda genişleme, kan şekerinde artış gibi etkiler oluşur. Adrenalin artışı vücudu tehlikelere karşı hazır duruma getirir. Sinirlenme halinde yani vücuttaki stres arttığında vücutta kısa ve uzun süren değişimler olur. Bu nedenle ani sinirlenen kişilerde kalp hastalıkları, ülser, gastrit gibi sindirim sorunları, hipertansiyon rahatsızlığı riski artmaktadır. Kişile5r bu tepkiyi vererek kendilerine zarar vermektedir.

Ani sinirlenmenin etkileri nelerdir?

Sinirli bir ruh hali ilk olarak kişinin sağlığına zarar vermektedir. Bunun yanında sağlıklı karar verme mekanizmasının bozulmasını sağlar. Kişiler sinirlendiklerinde tamamen duygularıyla hareket etmeye başlar. Bu kişilere zarar veren bir davranış şeklidir. Çünkü mantıklı, makul ve sonuçları iyi olacak kararlar genellikle sakin olunan ruh halinde alınmaktadır. Sinirli olunduğunda kişinin muhakeme sistemi tam olarak çalışmadığından, hata yapma olasılığı artış göstermektedir. İnsanlar geçmişteki kararlarını sorguladığında, yanlış olanların aceleyle ve hissi bir şekilde verilen kararlar olduğunu rahatlıkla görebilir. Sinirli olan kişilerde doğru karar verme yerine hissiyat devreye girdiğinden, karşıda olanlara karşı duygularla tepki verme durumu yaşanmaktadır. Verilen tepki kişiye sözlü ya da fiili olarak zarar verici şekilde gerçekleşir. Kişide muhakeme zayıf olduğunda, alınan kararların çoğu isabetsiz olur. Bu durum hem kişiye, hem de çevresine zarar verici şekilde gelişir.

Ani sinirlenme huzursuzluk kaynağıdır

Kişiler iş yaşamında, aile yaşamında ya da başka bir ortamda ani sinirlenme belirtileri gösteriyorsa, ortamda bulunan herkesin olumsuz etkilenmesi söz konusudur. Bu kişilerin her an sinirlenerek bağıracağı, söyleneceği ve gerginlik yaratacağı düşünüldüğünden, oradakiler huzurlu olamaz. Kişinin negatif enerjisi başkalarını da etkileyerek, insanların stresini arttırmaya yarar. Bu ortamdakiler huzurlarını kaybettiklerinde, mutluluklarını da kaybeder.

Ani Sinirlenme

Aile ortamında bile, yaşanan huzursuzlukların temeli ani sinirlenen kişilerin gereksiz tepkilerinden kaynaklanır.

Ani sinirlenme sebepleri nelerdir?

Kişilerin yapısı ani sinirlenmenin en önemli sebepleri arasındadır. Fevri olan kişilerde ani sinirlenme durumuna daha fazla rastlanır. Bu yapıdaki kişiler stres hormonuna daha çabuk yanıt verir. Bunların reseptörleri daha hassas olur. Tiroit hormonu yüksek olan kişilerde ani sinirlenme etkisi daha fazla olur. Yoğun sorumluluk alanlarda, aşırı yük altında olan kişilerde stres hormonu daha fazla salgılanır. Bu kontrol mekanizmalarını bozucu etki yapar. Ayrıca mükemmeliyetçi, rekabetçi, titiz ve ayrıntılara önem veren kişilerde sinirlilik daha yaygın görülür. Egoist olan kişilerde engelleme durumunda bu tepkiyi daha rahat verirler. Çocuklarda görülen ani sinirlenme durumunda ise bu sebeplerin dışında kötü rol modelleri de etkili olmaktadır.

Ani sinirlenme durumunun psikiyatrik nedenler arasında depresyonda olan kişilerde strese karşı gelişen aşırı duyarlılık ya da tepkisizlik yer alır. Aşırı gergin ve tepki durumunda kişide kronik depresyon durumu düşünülmelidir. Bunun yanında duygu durum bozukluklarında, manik kaymalarda da ani sinirlenme etkisi görülebilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılarında bunu kullanırken ya da bunlardan yoksun kaldıkları dönemlerde sinirlilik oluşabilir. Kişilik bozukluklarında ise sinirlilik haliyle birlikte zarar verme etkisi hakimdir. Bu kişinin kendisine ya da karşısındaki kişiye zarar verme şeklinde yaşanır.

Sinirlilik nasıl azaltılabilir?

Nefsin terbiye edilmesi sinirliliği azaltan en önemli etkendir. İnsanların ben merkezli bakış açıları, kendilerine yönelik eleştirilere aşırı reaksiyon vermelerine neden olur. Kendisine haksızlık yapıldığını düşünen, etrafından saygı görmediğini, sözünün dinlenmediğini düşünen kişiler en küçük sorunda bile sinirlenerek, saldırgan bir tutum içine girerler. Bu kişilerin egoist bir yapıya sahip olduğu görülür. Bu yüzden kişilerin tepkileri konusunda farkındalık yaratması çözüme yardımcı olur. Sorumlulukları strese sebep olmadan yerine getirmeye çalışmak gerekir. Kişiler elinde olmadan aşırı tepkiler veriyorsa, bunu tüm gayretine rağmen düzeltemiyorsa psikiyatrik tedavi alınması gerekir. Bunun ilaçlarla dengelenerek tedavi edilmesi gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 26.08.2014 06:05:35

Ani Sinirlenme Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Ani Sinirlenme"

Nurgül

Ani sinirlenip saldirgan bir hal aliyorum hic sebepsiz eb kucuk seye sinirleniyorum cok kotu seyler oluyor

2018-05-30

Kullanıcı oyu: 4,5

Keriman

Bir an bi halsizlik elleri ve kolları his kaybı nefes almakta zorlanma hareketsiz kalışın ve ani bir an da baş geri gider ve köpek uluması gibi ıçimden bağırma geliyor bu neden ola.bilir bunu yaşayan başka biri daha varmıdır.

2018-05-28

Kullanıcı oyu: 4,5

Kezbab

Bir an bi halsizlik elleri ve kolları his kaybı nefes almakta zorlanma hareketsiz kalışın ve ani bir an da baş geri gider ve köpek uluması gibi ıçimden bağırma geliyor bu neden ola.bilir bunu yaşayan başka biri daha varmıdır.

2018-05-28

Kullanıcı oyu: 4,5

mustafa

ben genelde sınıfta benle felan dalga geçiyolar o an acayıp bişe oluyo ben istemesem bile o arkadaşı dövüyom döverken felan kalbim duracakmış gibi oluyo çok aşırı sinirleniyorum aniden bişey yapamayıncada ya kendime yada etrafımdaki cansız varlıklara zarar veriyorum

2018-05-10

Kullanıcı oyu: 4,5

Açelya

Benim sinirim şöyle;Dersteydik sınıfça espri filan yapıp şakalaşıyoduk hocayla kitaptan ders işliyoduk hoca önemli birşey hatırlayıp deftere yazı yazdırdı birden içimde birşeyler oldu sinirlendim ve kalemi yere fırlattım çok sinirlendim hep böyle birşeyler oluyor fakat kısa sürüyor???

2018-05-08

Kullanıcı oyu: 4,5

İsmail

Daha çok Ailedeki bireylerin çocuğuna fazla baskı uygulamasından kaynaklı ani sinirlenmelerin oluştuğunu öğrenmiştim, gerçektende ben baskıyla yetişmiş biriyim aniden sinirlenebiliyordum şimdi nefis tebiyesi yapıyorum.. sakin davranmaya kendimi zorluyorum.. Ağaç yaş iken eğilir ancak insan kendini zorlaya zorlaya vucut tepkisini kontrol edebilir ve zamanla alışkanlık haline gelebilir.

2018-05-08

Kullanıcı oyu: 4,5

melisa

bir anda sinirleniyor ve elim ayağım titriyor ağlıyorum, bağırıyor çağırıyorum. her ne kadar aşırı derecede rahatlatıcı olsa da bazen kendimi sorguluyorum

2018-05-02

Kullanıcı oyu: 4,5

Nur

Kimseye çok sinirlenmezken Anneme ani sinirlenmelerim ses yükseltmelerim kalbini kıracak sözlerim oluyor.Sonra da pişmanlığını yaşıyorum.Bu durumdan nasıl kurtulabilirim.

2018-04-23

Kullanıcı oyu: 4,5

fujoshi

o kadar çabuk sinirleniyorumki ağzından a harfi çıkana bile patlayasım geliyo ama bunların en büyük sebebi zamanında insanlara sabrımdan tolerans gösterip şimdi ise yaptıklarıyla kredilerini bende bitirmeleri işte ana sebeb bu yanlarında belli etmiyorum diyebeni herzman etrefına ışık saçan o kişi olareak görüyolar ama onlara zayıf yüzümü göstermiyosam bir şeyler yapacaklarını bildiğimdendir.
umarım sinirimi kontrol altına alabilirim ama şunu demeden geçemiycem Allah belanı versin kağan...

2018-04-20

Kullanıcı oyu: 4,5

TURK

Bende sevgilimi işimi bu sinir yüzünden kaybettim

2018-03-23

Kullanıcı oyu: 4,5

AHMET TURK

Bende bu sinir yüzünden sevgilimi işimi kaybettim

2018-03-23

Kullanıcı oyu: 4,5

Gizli kişi &128533;

Bende aniden sinirlendim o yüzden canım annemi ve canım ailemi üzüyor ve kendimi kötü hissediyorum hemen bu ani sinirime bir çözüm bulunmalıdır bence

2018-03-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Karanlık

Sürekli sinir hali ve ani sinir krizleri beni mahvetti. En ufak bişeyden bile kıl oluyorum. Nasıl başa çıkacağımı bilemiyorum artık.

2018-03-12

Kullanıcı oyu: 4,5

olmasın

ben de aynı durumdayım ne yapacağımı bilmiyorum.

2018-03-10

Kullanıcı oyu: 4,5

Isimsiz kiz

Ben suan 15 yasindayim Herseye cok sinirleniyorum .Takinti hale getiriyorum.en kucuk olayda Suphe duyuyorum .

2018-03-08

Kullanıcı oyu: 4,5

İsmini vermek istemeyen izleyici

Ben aşırı sinirleniyorum durup dururken birden sinirlenip odayı yakıp yıkma isteği geliyor. Bi gün odamda ders çalışıyordum masada şişe vardı şişeye durduk yere gıcık oldum onun orda durmasına bile tahammül edemedim aniden sinirlenip şişeye hızlı bir yumruk attım şişe yere düştü ve hala ona sinirliydim cam açıktı o zaman yazdı şişeyi camdan fırlattım sizce hastalığım ciddi mi

2018-03-01

Kullanıcı oyu: 4,5

Betul

Ani sinirlenme belirtileri nedir ya. Insanlar sey mi diyo ay sinirlendim galiba dur bi bakiyim belirtilere uyuyosa sinirlenmişimdir. Nasil dikkat çekceğinizi sasirmissiniz

2018-02-25

Kullanıcı oyu: 4,5

Rüya

Benim annem ben bildim bileli sinirli. Ve normal bir sinir degil. O sinir anında agzında cktıgı hic bir sozden haberi yok. Ve dsarda evde nerde oldugun hic onemli degl bagrp cagryor o sinirle cokta dayak yedim. Hic suçum olmadıgı halde baskasına sinirlenip benden ckaryr farknda olmadan. Daha bi cok sey bu napmalym?

2018-02-25

Kullanıcı oyu: 4,5

Berfu

Ben çok çabuk sinirleniyorum biri beni anlamayınca ikinciyi söylemeye bile tahammülüm yok eğitim konusunda nolucağımı güzel bi hayatım olucak mı bunları çok düşünüyorum ve bende ki gerginlik bunla Kısıtlı değil bazen delirip insanlara saldıracak dereceye geliyorum

2018-02-23

Kullanıcı oyu: 4,5

Sakin adam

İyi çalışmalar Öncelikle araştırmanızdan ötürü sizi kutlarım gayet net ve açıklayıcı sinirsel olarak psikolojik sorunum tartışma anında genelde saldırgan değil yapıcı bir tutuma sahibim daha sonra ise neden kısasa kısas yapmadığım için kendimi iyip parçalıyorum resmen bazı zamanlarda karşı tarafla gidip tartışmak bile istiyorum. Böyle olması bana pek normal gibi geldi sizce tedavi gerektirecek bir durum mu veya bunu düzeltmem için bana alternatif yollar önerir misiniz? Şimdiden Teşekkürler.

2018-02-16

Kullanıcı oyu: 4,5

Asya

Cok ani sinirleniyorum fakat sonra geciyor o kisa surede gerginligim bircok kisiyi yoruyor ne yapabilirim

2018-02-09

Kullanıcı oyu: 4,5

Ismimi bosverin

Insanlara karşı çok kötümserlik yaşıyorum insanlar beni bu huyum yüzümden sevmiyor bende bu yüzden herkese aniden hiçbirşey yapmasa bile parliyorum bu olay beni çok üzüyor ne yapabilirim

2018-01-26

Kullanıcı oyu: 4,5

İsimsiz

Çevremdeki sesler susturulsun istiyorum böyle anlarda sanki karşımda ki konuşmaya devam edince veya bağırmaya boğuluyormuş gibi hissediyorum o an etrafımdaki her şeyi kırıp dökmek istiyorum kırık camları görünce dayanamayıp kendime zarar veriyorum sakinleşmeye başlayınca pişman oluyorum kendimden nefret ediyorum sanki o an ben kendimde değilmiş gibi . Yardımcı olun lütfen kendimi çok çaresiz hissediyorum

2017-12-29

Kullanıcı oyu: 4,5

Sümeye önal

Sadece bir konuşmasında arkadaşlarıma vuruyorum

2017-12-05

Kullanıcı oyu: 4,5

MUTSUZ KADIN

BİRDE TELEFON HASTALIĞI VAR ELİNDEN TELEFON DÜŞMÜYOR SÜREKLİ YAZIŞIYOR SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNDEN ÇIKMIYOR OYUN OYNUYOR AMA EN ÇOK YAZIŞIYOR BU BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR BENLE İLGİLENMİYOR VE 1 SENELİK EVLİĞİZ BİR SENEDİR BÖYLE BAŞINDAN BERİBUNUN İÇİNDE NE YAPICAĞIMI BİLMİYORUM.BANA DOĞRU DÜZGÜN ZAMAN AYIRMIYOR SADECE KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR HERGÜN SPOR YAPIYOR HERYERE GİDİYOR BANA SORMADAN KAFAYI YİYCEM ÇOK ZOR DURUMDAYIM SEVMESEM ALLAHIM SEVGİSİ BTSE YÜREĞİMDE ÇEKİP GİTSEM DİYORUM BAŞKA ÇARE YOK

2017-11-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Sibel

Yanlızlıktan ve bazı şeyleri tek atlatmaya çalışmaktan yoruldum..insanlar a n bencil insanlardan yoruldum..

2017-11-04

Kullanıcı oyu: 4,5

Muhammed

Sinirlendigin zaman hemen terk et ortami abdest al 2 rekat namaz kil

2017-10-12

Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet tok

Eşim herseye sinirleniyor yeni doğmuş bebeğe bile bağırıp kızıyor yardimci olun ne yapmam gerekiyor evde tv izleyemiyorum erken uyuyamıyorum çocuğu unutma şekli bile bağırmaçla unutmaya calisiyor

2017-09-21

Kullanıcı oyu: 4,5

Emrah

Kız arkadaşımı çabuk sinirlnememden dolayı çok üzüyorum aklınıza gelebilecek herşeye ani bir şekilde sinirleniyorum ne yapmalıyım onu üzmek istemiyorum

2017-09-17

Kullanıcı oyu: 4,5

Melike

Çok çabuk sinirleniyorum ondan sonra çok aglıyorum çok yanlışlar yapıyorum o sinir esnasında ne yapa bilirim

2017-09-10

Kullanıcı oyu: 4,5

sanane

annem ve babam benim okadar uzerime geliyor ki inanamassınız valla

2017-07-29

Kullanıcı oyu: 4,5

Efe Dağdeviren

Merhaba yasım 12 oyun oynarken cok sinirleniyorum baba ve anneme vuruyorum herşeyi kırıyorum sonrasında oturup aglıyorum cok ani sinirleniyorum

2016-09-16

Kullanıcı oyu: 4,5

h.kalkan

merhaba hocam
benim eşim aşırı sinirli konuları dinlemeden aşırı tepki veriyor ve huzursuzluk çıkıyor bu konuda yardımınızı rica edecektim ne yapmam gerekiyor

2016-08-29

Kullanıcı oyu: 4,5

burcu

bende kendimi öldürmek istiyorum her yere zarar veriyorum özellikle de kendime tabiki, deliriyorum resmen kimseyi görmüyor gözüm.

2016-08-17

Kullanıcı oyu: 4,5

emir

bende çok çabuk sinirleniyorum ve kendimden korkuyorum karşımdakine zara vericem diye.

2016-05-30

Kullanıcı oyu: 4,5

fevzi

çok çabuk sinirleniyorum karşımdakine ya da kendime zarar verdiğim gözümde canlanıyor bi an kendimi zor bi şekilde durdurmaya çalışıyorum ne yapmam gerekiyor.

2016-02-01

Kullanıcı oyu: 4,5

lale

benim sinirim kalbime rahatsızlık veriyo ne yapmalıyım

2015-09-26

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğu, yaşayan kişilerde, ilişkilerde, kimlik duygusunda, duygularında yaygın ve devamlı bir dengesizlik görülür. Rahatsızlık sınırda kişilik bozukluğu da denilmektedir. Bu rahatsızlığı taşıyan kişiler toplu...

Borderline

Borderline, bir tür kişilik bozukluğudur. Kişinin duygularında, diğer insanlarla ilişkilerinde, davranışlarında ortaya çıkan dengesizlik ve aşırı kaybetme duygusuyla karakterize olmuştur. Borderline kişilik bozukluğu genellikle ço...

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği, genellikle hiperaktivite bozukluğu ile beraber görülen oldukça yaygın bir hastalıktır. Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen dikkat eksikliği yetişkinlik döneminde de bireylerin hayatını etkilemektedir...

Milliyetçilik

Milliyetçilik, bir milletin dil, tarih ve kültür bağlarını oluşturan, yaşama ve ilerleme amacının toplum ve insanlığın gelişmesini katkıda bulunan bir görüştür. Milliyetçilik kavramı, 19. yüzyılda başlamış ve 20. yüzyılda dünya üz...

Farkofobi

Farkofobi günümüzde birçok insanda oldukça fazla görülen nadir fobiler arasındadır kelime anlamı olarak farkofobi’yi açıklamamız gerekirse özel hastanelere fark ödeme korkusu. Birçok kişi bilincinde bile değilken farkofobi oldu...

Mutluluk

Mutluluk, niye ve ama demeden yaşadığımız sevinçlerle yüreğinizi doldurmaktır. Gül renginde, gül kokusunda bir hayat yaşamaya ant içmek, gündelik yaşamın verdiği sıkıntılara takılmamaktır. Herkes mutluluğu kendi lügatine göre ta...

Çocuk Sevgisi

Çocuk Sevgisi, o kadar güzel bir duygu ki anlatamam. Çocuklar Allah'ın bize bir lütfu ve hediyesidir. Bende çocukları çok seviyorum. Bu konuda yalan söyleyemem. Benim de iki çocuğum var. Her gün Allah'a şükür ediyorum. Onların bir...

Çocuğun Ruhsal Gelişimi

Çocuğun Ruhsal Gelişimi, Güvenlik ve sağlık, çocuk ruhsal gelişiminde önem arz eden konulardır. Aileler çocuklarının kendini iyi hissetmeleri için bu iki konuya önem vermeleri gerekir. Ebeveynler farklı beklentiler ile çocuk sahib...

Adet Görme

Adet görme, Adet görme kadınlarda ergenlik döneminde başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden tıbbi bir olaydır. Aybaşı ve regl ismiyle de bilinir. Vajinal bölgeden her ay kan ve dokudan oluşan sıvı gelmesi durumudur ve yalnızca...

Konsantrasyon

Konsantrasyon, Konsantrasyon anlamının çeşitli alanlarda çeşitli terimler olarak kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi kimya da kullanılan terimi olarak konsantrasyondur. Konsantrasyonun ikinci terimi ise ruh bilim terimidir buda...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Psikolojik, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Haziran - 2018