psikolojik.gen.tr
Psikolojik

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletisim

Öfke

Öfke, kendisine fizyolojik ve biyolojik başka değişikliklerin eşlik ettiği, şiddeti hafif iritasyondan, şiddet ve baş kaldırışa kadar değişiklik gösteren bir duygudur. Öfke anında kalp atışları hızlanır, tansiyonda yükselme olur, adrenalin ve noradrenalin gibi hormonların değerleri yükselir. Eksternal ve internal olaylar öfkeye sebep olur. Özellikle bir tek kişiye, bir duruma veya can sıkan özel bir soruna karşı öfke duyulabilir. Önceden başımızdan geçen travmatik olaylarda, öfkenin gün yüzüne çıkmasına neden olabilir. Öfke kontrolü ele almak amacına odaklanmış olan bir duygudur. Tamamen sağlıklı bir insan tarafından yaşanan bir duygu olan öfke, herkesin yaşayabileceği bir durumdur. İnsanlar aşağılandığı, hataların yüzlerine vurulduğu, kırıldığı ya da haksızlığı uğradığı zamanlarda sıkça öfkelenir. Bu duygu dost veya düşman olabilir. Eğer kontrolü ele alınabilirse, yaşamda pozitif bir rol oynar. Haksızlıklar karşısında savaşmaya, ayakta kalmaya ve yaşamda değişiklik zamanı geldiğini anlamaya yardımcı olur. Öfke sonunda şiddete başvurmamak gerekir. Bu sadece bir duygudur. Öfke anında nasıl davranılacağı sadece kişiye bağlıdır. Burada önemli olan nasıl hissedildiği değil, nasıl tepki verildiğidir. Öfkenin kontrol edilemediği durumlarda iş yeri ve evde şiddet, boşanma, madde bağımlılığı gibi olaylar meydana gelebilir. Günümüz koşullarında insanların maruz kaldığı stres, oldukça büyük boyutlardadır. İş yükü ve güvensizlik altında ezilen kişiler, çeşitli koşullarla karşı karşıya kalmaktadır. Öfkenin altında önemli değerleri etkileyen faktörler üzerinde kontrolü kaybetme hissi yatmaktadır. Bunlar sevilen bir insan, gurur, onur, para, zaman, eşitlik gibi değerlerdir. Öfke anında buna sebep olan değeri düşünerek, bu enerji patlamasının bunu alt edeceği sanılır ya da bu enerji patlamasıyla önümüzdeki bariyerleri kıracağımız düşünülür. Bu esnada sonuçları düşünülemediğinden, olay sonunda pişmanlık duyulur. Fiziksel saldırılarda, öfkenin enerji vermesi olumlu olarak kabul edilebilir. Ancak bu durum çoğu zaman kişilere fazladan stres yaşatır. Öfke nöbetlerinin sıkça yaşanması kalp hastalıklarının ve kalp krizlerinin en büyük sebeplerinden biridir.  

Öfkenin dışa vurumu nasıl olur?

 • Öfkenin ifade edilmesi dürtüsel ve doğal bir davranıştır. Bu duygu tehlike karşısında verilen doğal bir cevaptır. Saldırı sırasında kendimizi savunabilmek için agresif ve güçlü duyguları ve davranışları ortaya çıkarır. Yaşamın devamı için belli bir miktar öfke gereklidir.
 • Kişiler kendilerini öfkelendiren herkese ya da her şeye fiziksel bir tepki veremez. Yasalar ve sosyal normlar karşısında öfke kişileri belli bir noktaya kadar götürebilir.
 • Kişiler öfkeyle savaşabilmek için, bilinçli veya bilinçsiz olarak farklı süreçlerden geçmektedir. Bu duyguyu dışa vurmak açısından en etkili yol, kişinin kendini agresif olarak değil, etkili olarak dışa vurmasıdır. Bunu yapabilmek için öncelikle ihtiyaçlar belirlenmeli ve diğer kişileri kırmadan bunların nasıl karşılanacağı öğrenilmelidir. Etkili olmak talepkar ve baskıcı bir tutum içinde olmayı gerektirmez. Bu hem kendimize, hem de başkalarına karşı saygılı olma anlamını taşımaktadır.
 • Öfke baskılanarak, farklı bir normda yeniden şekillendirilebilir. Bu öfkeyi içimizde tutarak, konu hakkında düşünmeden sadece pozitif şeylere odaklanmakla gerçekleştirilir. Buradaki gaye öfkenin bastırılması ve daha yapıcı olan bir davranışa dönüştürülmesidir. Buradaki tehlike öfkesini dışa vuramayan kişinin bunu kendisine yöneltmesidir. Bu da depresyon veya hipertansiyon gibi neticeler vermektedir.
 • İfade edilemeyen öfke kişide patolojik davranışların ortaya çıkması sağlayabilir. Diğer kişileri küçümseyen, eleştiren, öfkesini yapıcı olarak dışa vuramayan kişiler başarılı ilişkiler yürütemez. 
 • Kişiler kendi iç dünyalarında sakinleşebilir. Bu gibi durumlarda kalp atışlarının yavaşlamasına, sakinleşmeye ve duyguların sönmesine izin vermek gerekir
  Öfke

  Eğer bunlar yapılmazsa, bu durum başkalarının lehine olacaktır. 

Öfke kontrolü nasıl olur?

Öfke kontrolünün gayesi kişinin içinde büyüyen duyguları ve öfkenin sebep olduğu dalgalanmaların azaltılmasıdır. Etrafımızda bulunan ve bizleri kızdıran kişilerden kurtulmak ve onları değiştirmek mümkün olmadığından, tepkilerimizi kontrol altına almamız gerekir. Kişilerin öfkeye olan yatkınlığını, içlerinde olan öfke duygularını, bu duygularla nasıl başa çıkılacağını ölçebilen bazı psikolojik testler bulunmaktadır. Bununla ilgili ne tür bir sorunun olduğunun farkına varmak, öfke kontrolü sağlamak açısından önemli bir adımdır.

Bazı insanlar neden daha fazla öfkelidir?

Bazı kişiler daha kolay ve çabuk öfkelenmekte ve bu duyguyu daha yoğun yaşamaktadır. Bazıları ise öfkesini belli etmez ve her zaman tetikte görünebilirler. Çabuk ve kolay öfkelenen kişiler sosyal olarak geri çekilebilir ya da fiziksel olarak hasta olabilirler. Kolay öfkelenen kişiler kızdırılmaya yönelik toleransları daha düşük olur. Bunlar kızdırılmaya, haksız eleştirilere, küçük hataları düzeltmeye, güvensizliğe tahammül edemezler. Kişileri bu hale getiren farklı sebepler olabilir. Bunlardan birisi kalıtsal ya da fizyolojik olabilir. Çocukların bir kısmı daha doğuştan öfkelenmeye meyilli, hassas ve gergin olabilir. Bu erken yaşlarda kendini gösterebiliyor. Diğer  bir etken ise sosyo kültürel yapıdır. Toplum tarafından öfke negatif değerlendirildiğinden, bu duygu yapıcı olarak kanalize edilemez. Aile içi geçmişte bunda rol oynamaktadır. Kolay öfkelenen kişilerin aileleri yıkıcı, duygusal iletişimde zayıf ve kaotik  bir yapıdadır. Kişilerin içlerinde olan her birikimi dışa boşaltması doğru olmadığı gibi, tehlikeli bir durumdur.

Öfkeyi kontrol etmenin yolları nelerdir?

 • Diyaframınızı kullanarak derin nefes alışverişi yapın.
 • İçinizden rahatla, gevşe gibi telkinlerle kendinizi rahatlatmaya çalışın.
 • Anılarınızda olan rahatlatıcı deneyimlerinizi düşünmeye çalışın.
 • Yoga gibi egzersizleri yaparak, kaslarınızı gerginlikten uzaklaştırın.
 • Bu davranışları her gün yaparak, öfkeli zamanlarınızda kullanmayı öğrenin.
 • Kendinizi ifade etme şeklini değiştirmeye çalışın. Öfkeli kişiler düşüncelerini yansıtacak şekilde küfürlü, patlayıcı konuşmaya daha yatkındır. Olayları dramatize eder, abartılı bir şekilde düşünürler. Bunları rasyonel düşüncelerle değiştirmek gerekir.
 • Herhangi bir şeyden bahsederken daima, asla dememek gerekir. Bunlar uygun olmadıkları gibi, öfkeyi destekleyici ve onaylayıcıdır. Bunlar çözüm üretecek kişileri sizden uzaklaştırır.
 • Öfkenin sorunlarınızı çözmeyeceğini, kendinizi iyi hissetmeye yardımcı olmadığını, aksine kendinizi kötü hissetmenize yaradığını düşünün.
 • Mantığın öfkeden daha üstün olduğunu unutmayın. Bu nedenle mantığınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 
 • Öfke bazı hallerde kaçınılmaz sorunlardan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda sorunu nasıl çözeceğinizi öğrenmelisiniz. Bir plan yaparak, nasıl ilerleyeceğinizi kontrol edin. Yapabileceğinizin en iyisini yapmaya gayret edin. Yapamadığınız zaman kendinizi cezalandırmayın, sabırlı davranın.
 • Öfkeli kişiler sabırsız olur, hemen sonuç almayı ister. Bu yüzden bazı davranışlar uygunsuz olur. Tartışma sırasında ilk olarak yanıtlarınızı gözden geçirmelisiniz. Karşınızdakini dinleyerek, yanıtlamak için zaman kazanın.
 • Öfkeli olunan zamanlarda savunmaya geçmek normaldir, ancak karşı saldırı uygun değildir.
 • Öfkenizi mizah kullanarak bastırmaya çalışın. Bu sizin dengeli bir bakış açısı kazanmanızı sağlayacaktır.
 • Bazı hallerde kişileri kızdıran kendi çevreleridir. Bu yüzden ortamı değiştirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı öğrenin. Çevrenizde kişilerin stresli anlarını öğrenerek, bu zamanlarda vereceğiniz tepkilere dikkat edin.

Yayınlanma Tarihi : 29.05.2014 14:39:02

Öfke Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Öfke"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğu, yaşayan kişilerde, ilişkilerde, kimlik duygusunda, duygularında yaygın ve devamlı bir dengesizlik görülür. Rahatsızlık sınırda kişilik bozukluğu da denilmektedir. Bu rahatsızlığı taşıyan kişiler toplu...

Borderline

Borderline, bir tür kişilik bozukluğudur. Kişinin duygularında, diğer insanlarla ilişkilerinde, davranışlarında ortaya çıkan dengesizlik ve aşırı kaybetme duygusuyla karakterize olmuştur. Borderline kişilik bozukluğu genellikle ço...

Milliyetçilik

Milliyetçilik, bir milletin dil, tarih ve kültür bağlarını oluşturan, yaşama ve ilerleme amacının toplum ve insanlığın gelişmesini katkıda bulunan bir görüştür. Milliyetçilik kavramı, 19. yüzyılda başlamış ve 20. yüzyılda dünya üz...

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği, genellikle hiperaktivite bozukluğu ile beraber görülen oldukça yaygın bir hastalıktır. Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen dikkat eksikliği yetişkinlik döneminde de bireylerin hayatını etkilemektedir...

Çocuk Sevgisi

Çocuk Sevgisi, o kadar güzel bir duygu ki anlatamam. Çocuklar Allah'ın bize bir lütfu ve hediyesidir. Bende çocukları çok seviyorum. Bu konuda yalan söyleyemem. Benim de iki çocuğum var. Her gün Allah'a şükür ediyorum. Onların bir...

Mutluluk

Mutluluk, niye ve ama demeden yaşadığımız sevinçlerle yüreğinizi doldurmaktır. Gül renginde, gül kokusunda bir hayat yaşamaya ant içmek, gündelik yaşamın verdiği sıkıntılara takılmamaktır. Herkes mutluluğu kendi lügatine göre ta...

Farkofobi

Farkofobi günümüzde birçok insanda oldukça fazla görülen nadir fobiler arasındadır kelime anlamı olarak farkofobi’yi açıklamamız gerekirse özel hastanelere fark ödeme korkusu. Birçok kişi bilincinde bile değilken farkofobi oldu...

Ruhsal Astroloji

Ruhsal Astroloji, Astroloji uzayda bulunan gezegen, yıldız, yıldız grupları ve bulutsuların birbirleri ile yaptıkları açıların ülkeler ve insanlar üzerinde ki etkilerini araştıran, gelecekte olması muhtemel olaylar hakkında tahmin...

Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Çocuklarda davranış bozuklukları, çocukta gelişen farklı ruhsal ve fiziksel etkenlere bağlı olarak iç çatışmalarını davranışlarına yansıtması olarak meydana gelen sorunlardır. Sinirlilik, saldırganlık, çalma eylemi, yalan söyleme,...

Çocuğun Ruhsal Gelişimi

Çocuğun Ruhsal Gelişimi, Güvenlik ve sağlık, çocuk ruhsal gelişiminde önem arz eden konulardır. Aileler çocuklarının kendini iyi hissetmeleri için bu iki konuya önem vermeleri gerekir. Ebeveynler farklı beklentiler ile çocuk sahib...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Psikolojik, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018