psikolojik.gen.tr
Psikolojik

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletisim

Obsesif

Obsesif, günlük yaşamda ortaya çıkan endişe, evham ve takıntılarla ortaya çıkan, bunları çözümlemeden rahat edemeyen obsesif kompulsif bozukluğu bulunan kişilerdir. Bu sorunlar kişinin günlük yaşamını etkileyecek düzeydedir.

Obsesif kompulsif bozukluk nedir?

Obsesyon denilen kişinin engel olamadığı, zihninden uzaklaştıramadığı fikirler ve düşüncelerin, kompulsiyon denilen tekrarlayıcı davranış ve zihinsel eylemlerle oluşan ruhsal hastalıktır. Bu bir takıntı hastalığıdır. Yaşanan kompulsiyon ve obsesyonlar toplumlarda farklılıklar gösterebilir. Bu rahatsızlık toplumda çoğunlukla ergenlik döneminde görülmesine rağmen, herhangi bir yaşta görülmesi mümkündür. Kadınları daha fazla etkisi altına almaktadır.

Obsesif kompulsif belirtileri nelerdir?

 • Bulaşma obsesyonu ve Temizlik kompulsiyonu: Kişilerin giysilerine ve bedenine toz, kir, kimyasal maddeler, zehir, deterjan gibi etkenlerin bulaşacağına dair takıntıları olması ve bunları gidermek için yaptıkları davranışları içermektedir. Bu kişilerdeki farklı maddelerin elbiselerine ve bedenlerine bulaşma düşüncesi bulaş obsesyonu, bunları gidermek için yaptıkları davranışlar temizlik kompulsiyonunu oluşturur.
 • Kuşku obsesyonu ve kontrol kompulsiyonu: Bunlar kişilerde görülen en sık bozukluklardır. Kişilerin kapının açık kalması, kilitlerin kapanmamış olması, ocağın açık unutulmuş olması, elektrikli cihazların açık bırakılması gibi kuşku obsesyonları, bunların defalarca kontrol edilmeleri kontrol kompulsiyonunu oluşturur. Bunlar yaşamın değişik alanlarında görülebilir. Bazı hallerde başkalarına zarar verme, kötü sözler söyleyebilme, elinde olmadan yanındakilere zarar verme düşünceleri şeklinde de obsesyonlar yaşanabilir.
 • Cinsel içerikli obsesyon: Bazı obsesif kişilerde yaşına, toplumdaki durumuna, kendine yakıştırmadığı cinsel içerikli obsesyon bulunur. Hasta kadınların çevrelerindeki erkeklerle ilgili cinsel hayaller kurmaktan kendini alıkoyamaması bu tarz obsesyon örneklerindendir.  
 • Dini içerikli obsesyon: Yoğun dini inançlara sahip olan toplumlarda yaşanan bu obsesyonlar, kişinin dini inançlarıyla zıtlık oluşturan dini takıntılarla yaşanır. İbadetlerini tam olarak yerine getirdiği halde, Allah'ın varlığından kuşku duymak, hastaların yaşayabileceği dini içerikli obsesyonlar arasındadır. 
 • Simetri obsesyonu ve kompulsiyonları: Bu da sık görülen bozukluklar arasında yer alır. Hastaların yaşamında düzen ve simetri gereksinimi hakimdir.
 • Dokunma kompulsiyonları: Obsesif hastaların davranışlarından önce önemsedikleri bir eşyaya dokunma gereksinimi duymasıdır.
 • Sayma kompulsiyonu: Hastaların günlük işlerini belli bir sayıya kadar yapmadıklarında, işlerinin yolunda gitmeyeceği düşüncesiyle bu sayıya ulaşana kadar çabalama gereksinimi duymasıdır. 
 • Saklama ve biriktirme kompulsiyonları: Hastaların ileride ihtiyaç olabilir düşüncesiyle, her türlü eşyayı biriktirme ve saklama gereksinimi duymasıdır.
 • Batıl inançlar, uğurlu ve uğursuz sayılan renkler ve sayılar: Hastaların kültürel yapılarının bir gereği olan inançları, uğursuz veya uğurlu olarak gördüğü renkleri ve sayıları olabilir. Bunlar yaşamı engelleyecek şekilde sıkça yaşandığında, hastalık olarak değerlendirilmelidir.
  Obsesif

    

Obsesif kompulsif nedenleri nedir?

 • Genetik nedenler: Hastaların anne ve babasında, birinci derece akrabalarında bu hastalığın görülmüş olması durumunda, hastalığın kalıtımsal olabileceği düşünülmektedir.
 • Beynin işlevlerinde bozukluk ve serotonin hormonu: Beynin içerisindeki sinirsel iletimde rol oynayan serotonin hormonunda bozukluk olması ve beynin işlevlerinde bozulma olması halinde bunların hastalığa neden olabileceği düşünülmektedir.
 • Çocukluk çağında yaşanan travmalar: Hastaların çocukluk döneminde cinsel istismar gibi travmalara maruz kalması, stres yaşamasına neden olabilecek sorunların olması halinde hastalığın oluşmuş olabileceği düşünülmektedir.
 • Kişilik özellikleri: Hastaların yapı itibarıyla kuralcı, katı, titiz ve mükemmeliyetçi olmaları bu hastalığa zemin hazırladığı kabul edilebilir.

Obsesif kompulsif tedavisi nasıl yapılır?

Hastalık yaşamı güçleştiren, iş, aile ve sosyal yaşamdaki etkinlikleri kısıtlayabilen, hastaların yaşam seviyesini düşüren özelliklere sahiptir. Kronikleşme oranının yüksek olması, hastalığın tedavisinin önemini vurgulamaktadır. Tedavi farklı şekillerde uygulanabilir.

İlaç tedavisi: Tedavide serotonin seviyeleri üzerinde etkili olabilen ilaçlar fayda sağlamaktadır. Özellikle serotonin geri alım engelleyicileri olan ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk dönemlerde ilaçlar baş ağrısı, bulantı, midede huzursuzluk, uyku bozukluğu gibi etkilere sebep olabilir. İlaçların etkisi iki hafta kadar sonra görülmeye başlar. Sonuçların olumlu olup olmadığı için, kullanımdan sonra 10 hafta kadar geçmesi beklenmelidir. İlaçların etkili olması halinde, ihtiyaç halinde doz arttırılarak, en az 2 yıllık bir tedavi uygulanmalıdır.  

Bilişsel davranışçı tedavi uygulaması: Hastalar düşüncelerinden kaçınma yoluyla bunlarla başa çıkmaya çalışırlar. Bunu yapsalar bile, düşüncelerde artış ve kısır döngü oluşmasına engel olamazlar. Bu tedavi yönteminde hastanın kaygı duyduğu davranışlarına sebep olan düşünceler ile karşı karşıya gelmesi ve bunun sonucunda oluşan kaygıları azaltmak için oluşan davranışları engelleme amaçlanır. Rahatsızlık veren düşüncelerin oluşturduğu kaygıyı engelleyerek, hastanın buna alışmasını sağlamaya çalışılır. Bu yapılan alıştırma tedavileri hastalara fayda sağlayabilir. Hastalar korkularıyla yüzleşmektedirler. Bilişsel yapılan tedavilerde, düşünceler nedeniyle oluşan sorumluluk duygusu azaltılmaya çalışılır. Sorumluluk olmadığında hastalar tekrarlama davranışlar içerisine girmeyecektir. Düşüncelerin gerçek olmadığı anlatılmaya çalışılmaktadır. Hastada ortaya çıkan düşüncelerin hangi hatalardan kaynaklandığı araştırılır. Bilişsel hatalar belli olduktan sonra, hastanın düşüncelerinin daha gerçekçi düşünceler ile değiştirilme çalışmaları yapılır. Bunların neticesinde düşüncelerinin düşündüğü sonuçları vermediğini anlayan hastalar, iyileşme belirtileri göstermektedir. Uygulanan bu tedavi hem hastalığın tedavi edilmesinde, hem de yeniden oluşmasını önlemede faydalı olmaktadır. Tek başına uygulanabileceği gibi, ilaç tedavisi ile birlikte uygulanabilir. Tedavi döneminde hastaların ailesi ve çevresindeki kişilerden destek alması da, tedaviye olumlu olarak yansımaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 15.01.2014 07:03:51

Obsesif Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Obsesif"

ADNAN KILINÇCI

EVRENİN YUCE MIMARINA SONSUZ SUKRANLAR BEN VE BENIM GIBILERE BU SAYFALARI OLUSTURANLARI TANIMASM BILE OKUMAMIMI SAGLADIKLARI ICIN YASAYANLARA SAGLIK OLENLERE NUR ICINDE VEYA IYI BIR TOPRAKTA OLMALARINI DILIYORUM TABELACIADNA IZMIR SAGLICAKLA KALIN

2014-10-17

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğu, yaşayan kişilerde, ilişkilerde, kimlik duygusunda, duygularında yaygın ve devamlı bir dengesizlik görülür. Rahatsızlık sınırda kişilik bozukluğu da denilmektedir. Bu rahatsızlığı taşıyan kişiler toplu...

Borderline

Borderline, bir tür kişilik bozukluğudur. Kişinin duygularında, diğer insanlarla ilişkilerinde, davranışlarında ortaya çıkan dengesizlik ve aşırı kaybetme duygusuyla karakterize olmuştur. Borderline kişilik bozukluğu genellikle ço...

Milliyetçilik

Milliyetçilik, bir milletin dil, tarih ve kültür bağlarını oluşturan, yaşama ve ilerleme amacının toplum ve insanlığın gelişmesini katkıda bulunan bir görüştür. Milliyetçilik kavramı, 19. yüzyılda başlamış ve 20. yüzyılda dünya üz...

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği, genellikle hiperaktivite bozukluğu ile beraber görülen oldukça yaygın bir hastalıktır. Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen dikkat eksikliği yetişkinlik döneminde de bireylerin hayatını etkilemektedir...

Çocuk Sevgisi

Çocuk Sevgisi, o kadar güzel bir duygu ki anlatamam. Çocuklar Allah'ın bize bir lütfu ve hediyesidir. Bende çocukları çok seviyorum. Bu konuda yalan söyleyemem. Benim de iki çocuğum var. Her gün Allah'a şükür ediyorum. Onların bir...

Mutluluk

Mutluluk, niye ve ama demeden yaşadığımız sevinçlerle yüreğinizi doldurmaktır. Gül renginde, gül kokusunda bir hayat yaşamaya ant içmek, gündelik yaşamın verdiği sıkıntılara takılmamaktır. Herkes mutluluğu kendi lügatine göre ta...

Farkofobi

Farkofobi günümüzde birçok insanda oldukça fazla görülen nadir fobiler arasındadır kelime anlamı olarak farkofobi’yi açıklamamız gerekirse özel hastanelere fark ödeme korkusu. Birçok kişi bilincinde bile değilken farkofobi oldu...

Ruhsal Astroloji

Ruhsal Astroloji, Astroloji uzayda bulunan gezegen, yıldız, yıldız grupları ve bulutsuların birbirleri ile yaptıkları açıların ülkeler ve insanlar üzerinde ki etkilerini araştıran, gelecekte olması muhtemel olaylar hakkında tahmin...

Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Çocuklarda davranış bozuklukları, çocukta gelişen farklı ruhsal ve fiziksel etkenlere bağlı olarak iç çatışmalarını davranışlarına yansıtması olarak meydana gelen sorunlardır. Sinirlilik, saldırganlık, çalma eylemi, yalan söyleme,...

Çocuğun Ruhsal Gelişimi

Çocuğun Ruhsal Gelişimi, Güvenlik ve sağlık, çocuk ruhsal gelişiminde önem arz eden konulardır. Aileler çocuklarının kendini iyi hissetmeleri için bu iki konuya önem vermeleri gerekir. Ebeveynler farklı beklentiler ile çocuk sahib...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Psikolojik, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018