Kişilik Bozukluğu

soru

GİZEM ÖZKAN

19 Mayıs 2024 Pazar

Merhabalar karşılaştığı kişilerle ilk olarak cinsel yönden konuşmaya çalışan bir insan hayatına bir duvar örmüş sevgiye ilgiye muhtaç olmasına rağmen karşı taraftan bir ilgi sevgi gördüğünde kaçan kendisinin kötü olduğunu düşünen hayatta aldığı nefesin bile dünyadaki bütün canlılara zarar verebileceğini söyleyen ve sürekli ölmek istediğini ileten biri karşısındaki insana aşık olduğunu söyleyerek onu üzeceğini belirten ve hayatından çıkan yalnız zor anında yinede o insana dönüş yapan hayatına alamayacağını ancak hayatından çıkmasını istemeyeceğini söyleyen birisi sarıldığında bir özlem sevgi açlığı hissediliyor söylediği seyler birbirinden çok tutarsız bir gün seni çok sevdiğini söylerken seninle ilgili hayallerini olduğunu söylerken birgün olmayacağını karşısındaki insanı üzmemek için hayatın almadığını söylüyor çoçukluğunda para karşılığı satın alındığını gerçek ailesini bulduğunu sevdiği insanın öldüğünü söylüyor ama sevgiyi kabul etmiyor ben bu arkadaşım için çok endişeleniyorum neler yapmam gerektiğini size sormak istedim hayata karşı tamamen boş bakıyor ama aslında çok acı çekiyor hayata tekrar nasıl döndürebiliriz bir öneriniz ve cevabınız olursa çok sevinirim.

şifre

Önceki Cevaplar

cevap

Admin

01 Temmuz 2024 Pazartesi

Merhaba Gizem Özkan,

Arkadaşınızın yaşadığı durum oldukça karmaşık ve ciddi görünüyor. Bu tür belirtiler, derin psikolojik sorunların ve muhtemel bir kişilik bozukluğunun işaretleri olabilir. Öncelikle, arkadaşınızın bir uzmandan, özellikle bir psikolog veya psikiyatristten profesyonel yardım alması çok önemli. Bu tür durumlar, profesyonel destek olmadan düzelmeyebilir ve hatta daha kötüye gidebilir.

1. Destek Olun: Arkadaşınıza duygusal destek sağlayın. Onun yanında olduğunuzu hissettirin ve ona değer verdiğinizi gösterin.

2. Yargılamayın: Onun davranışlarını yargılamaktan kaçının. Bu tür davranışlar genellikle derin acıların ve travmaların dışa vurumu olabilir.

3. Profesyonel Yardım Teşvik Edin: Arkadaşınızı bir uzmana gitmeye teşvik edin. Onunla birlikte bir randevu ayarlamayı ve gerekirse ona eşlik etmeyi teklif edebilirsiniz.

4. Sabırlı Olun: Değişim zaman alabilir. Bu süreçte sabırlı olun ve onun yanında olduğunuzu sürekli olarak gösterin.

5. Kendi Sınırlarınızı Belirleyin: Kendi ruh sağlığınızı da korumayı unutmayın. Bu süreç sizin için de zorlayıcı olabilir, bu yüzden kendi sınırlarınızı belirlemek önemlidir.

Bu süreçte en önemli adım, arkadaşınızın profesyonel bir yardım almasını sağlamak olacaktır. Umarım bu öneriler yardımcı olur.

Sevgiler.

Çok Okunanlar

Dogmatik

Dogmatik

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eleştiri Özellikleri ve Sınırları

Eleştiri Özellikleri ve Sınırları

Unutkanlık Belirtileri ve Tedavisi

Unutkanlık Belirtileri ve Tedavisi

Asperger Sendromu Belirtileri ve Tedavisi