Halüsinasyon Görme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Halüsinasyon Görme Belirtileri ve Tedavisi

Halüsinasyon, bir duyu organını uyarıcı bir nesne ya da uyarıcı başka bir etken olmadan, hissedilen bir duygunun varlığına inanma durumudur. Varsanı olarak da tabir edilmektedir. Ruh hastalıkları alanında ve tifo, menenjit gibi hastalıklarda, yüksek oranda alkol alımlarında sıkça bu durumla karşılaşılmaktadır. Görme, dokunma, işitme, tat alma ve koklama duyularının halüsinasyonu olabilir. Kişiler bu durumlarda hastalığının bulunduğunu bilmeden işittiklerine, gördüklerine, hissettiklerine tamamen inanırlar. Gözlerde olan bozukluklarda görülen ışık görüntüleri halüsinasyon sayılmaz. Burada olayın nedenini kişi bilmektedir. Hastaların fikir ve düşüncelerinin dışarıya aktarıldığını sanması, düşüncelerinin başkaları tarafından biliniyormuş hissinin uyanması, yabancı olan fikirlerin kafasına sokulduğunu düşünmesi gibi ruhsal olan halüsinasyonlar bulunmaktadır. Kişilerin aşırı yorgun olduğu dönemlerde, yaşlılık zamanında uyurken ya da uyanırken görülen şekiller normal olarak kabul edilmektedir. Görülenler duyu organlarının gerçekte olmayan şeyleri algılamalarıdır. Beyin tarafından uydurulan bu görüntüleri herkes görebilir. Halüsinasyon duyulabilir, görülebilir, tadı olabilir, kokusu olabilir ve hissedilebilir. Dış uyarıcılar olmadan yaşanan halüsinasyonlar, gerçek mekandan kaynaklanıyormuş gibi yaşanmaktadır. Bunlar inandırıcı ve somut özelliğe sahiptir. Halüsinasyonlar yanılsamalar ile karıştırılmamalıdır. Yanılsama dış uyarıcının yanlış algılanmasından ya da yanlış yorumlanmasından kaynaklanır.

Halüsinasyon türleri nedir?

Görsel halüsinasyonlar: En sık görülen halüsinasyon türleri arasındadır. Görülenler kişi, hayvan olabileceği gibi tuhaf varlıklar ya da görünümler olabilir. Bu görüntülerin çoğu birkaç saniye sürer ve kaybolur. Bu tür sanrılar Lewy cisimcikli demans sahibi olan kişilerde görülmektedir. Bu demans türü Alzheimer ve Parkinson hastalığı olan kişilerdeki belirtilere sahip olan kişilerdir. Ancak bazıları kalıcı olabilir ve kişilere sıkıntı verebilir. Bu görsel görüntülerin görülmesinin sebepleri arasında;
  • Hastalık: Enfeksiyon gibi fiziksel durumu etkileyecek hastalıklardan dolayı bu tür halüsinasyonlar görülebilir.
  • İlaçlar: Kişilerin kullanmış olduğu bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı bu tür halüsinasyonlar görülebilir.
  • Görme yeteneği: Görmesi zayıf olan kişilerde bu tür halüsinasyonlar görebilir.
  • Beyindeki değişimler: Beyinde yaşanan bazı değişimler görsel olarak sanrı görmeye sebep olabilir.
İşitsel halüsinasyonlar: Kişilerin duyulmayan, ortada olmayan sesleri, gürültüleri duyması işitsel halüsinasyonların meydana gelmesine neden olur. Kişilerin işitme yeteneklerini kontrol ettirmesi önemlidir. Bunun belirtilerinden biri kişinin kendi kendine konuşması ve başka birinin konuşmasının bitmesini bekliyor gibi durması ile yeniden söze başlaması şeklinde devam eder. Yanında olmayan kişilerle konuşuyor olmak, işitsel halüsinasyon olasılığını arttırır. Kişilerin başkalarıyla konuşurken olmayan şeyleri işitme olasılığı azalmaktadır.

Halüsinasyon ne zaman görülebilir?

Halüsinasyonların hangi durumlarda, nerelerde ve hangi maddelerin alımından sonra görüldüğü belirlenmelidir. Halüsinasyonlara sebep olabilen maddeler arasında LSD, esrar, uyuşturucu maddeler belli süreler sonunda buna sebep olabilir. Psikiyatrik hastalıklar sırasında, özellikle psikotik adı verilen gerçek yaşamdan kopmuş olan insanlarda sıkça bu bozukluğa rastlanır. Ameliyat esnasında verilen atropin ve benzer antikolinerjik ilaçlar, belli yaştan sonra halüsinasyona sebep olabilir. Hastalarda bilinç bulanıklığı şeklinde yaşanır. Bir de azot sarhoşluğu halinde yaşanabilecek halüsinasyonlar bulunmaktadır. Bunlar denizlerde belli derinliklere dalan dalgıçlarda sıkça rastlanır. Kısmi bilinç kaybı, sahte mutluluk, hesaplama hataları gibi belirtiler vermektedir. Kişilerde estezi adındaki uyuşukluklar meydana gelmektedir. Bu durum kişileri ölüme kadar götürebilir. Uzun süren ameliyatlar sırasında hastalara verilen narkozda, azot sarhoşluğuna neden olabilmektedir. Araştırmalar karanlıkta tutulan kişilerin halüsinasyon göreceğini ispatlamıştır. Karanlıkta yapacak başka bir şey bulamayan beyin kendi görüntülerini oluşturarak, halüsinasyonları yaratır. Bu durum uykuda görülen rüyalar gibidir. Bunlar normal sayışa da bazı kişiler hasta oldukları durumlarda bu tür sanrılar görebilirler. Bu hastalıklar felç, beyin tümörü, göz hastalıkları gibi durumlardır. Seslerin duyulduğu işitsel halüsinasyonlar daha çok ruhsal hastalıkların sonucunda görülür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İsmime Gerek yok

04 Haziran 2024 Salı

Bu olayı Dun yaşadım uyurkwn rüyamda abim le kavga ediyorduk ben mutfaga gidicwm dedim oda gitme ışıgı yak dedi sonra uyandım birkac dakika daha uyudum en az 5 en fazla 10 dk sonra sebepsiz yere kalktım bu arada ben karanlıktan çok korkarım ama ışıgı yakmadan koridordan geçip mutfaga gittim bu arada hala ne yaptıgimi bilmiyorum mutfaga girdikten sonra ben buraya niye geldimki dedim arkami dönünce biri koridaordan géçti simsiyahti sonra çıglik attim ışıdgi yaktim annemler falan geldi ama hala cök korkuyorum bu halüsinasyonmu bilemiyorum çok gerçek gibiydi yardim edebilecek niri varmı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bu yaşadığın olay oldukça korkutucu görünüyor. Rüya ile gerçek arasındaki çizgi bazen bulanık olabilir, özellikle uyanma ânında. Bu tür deneyimler zaman zaman herkesin başına gelebilir. Ancak, eğer bu tür olaylar sık sık tekrarlanıyorsa bir uzmana danışmak yararlı olabilir. Bir psikolog veya psikiyatristle konuşarak bu tür rüya ve halüsinasyonlarla başa çıkma yolları hakkında bilgi alabilirsin. Ayrıca, uyku düzenine dikkat etmek ve stres seviyeni azaltmak da yardımcı olabilir. Geçmiş olsun.

soru

Burcu

24 Mayıs 2024 Cuma

Sınıfımda ilayda diye biri var bugün ilayda arkasına dönüm arkadaşıyla konuştu sonra yoklama alınırken ilayda yok dediler çok şaşırdım ve duran şeyler sanki sallanıyormuş gibi geliyor dün duran arabanın bana doğru geldiğini gördüm ve geri geri gittim vana çarpacakmış gibiydi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, anlattıkların gerçekten ilginç ve biraz kafa karıştırıcı. Belki de biraz yorgun veya stresli hissediyorsundur, bu tür hisler bazen algılamamızı etkileyebilir. Biraz dinlenmek ve rahatlamak iyi gelebilir. Ayrıca, bu tür durumlar devam ederse bir uzmana danışmak faydalı olabilir. Kendine iyi bak!

soru

Sema Nur

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Örn Tabağımın içinde bi şey olmadığı halde böcek vs görüyorum bir şeylerin uötuğunu bile göeebiliyorum ama bunlar 1 saniye kadar kısa sürüyor hatta bazen 2-3 saniye

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bu tür görsel halüsinasyonlar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Yorgunluk, stres veya göz yorgunluğu gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, daha ciddi nörolojik veya psikiyatrik durumların bir belirtisi de olabilir. Eğer bu durum sık sık tekrarlıyorsa, bir sağlık profesyoneline başvurmanızda fayda var.

soru

Yelda

19 Nisan 2024 Cuma

Merhaba. Dün tuvalette oturmuş telefonla uğraşırken -tuvaletin kapısı aralıktı- aniden odadamın penceresinin çarpma sesini duydum, odadan adım sesleri geldi, sonra odamın ışığı kapandı ve kapıda fenerden yansıyan ışık gördüm -uzun süre oradan gitmedi o ışık-, sonra kitaplarımın falan düşme sesi geldi. O esnada ben gidip tuvaletin kapısını kapattım. Korkudan nefes falan alamıyordum, her yerim titriyordu. Sonra ablam geldi yanıma ağladığımı duyunca. Zar zor tuvaletten çıkarttı beni ve odaya gittiğimizde pencerem kapalıydı, kitaplar kitaplıkta diziliydi, odamın ışığı açıktı vs. Daha önce ne korku hikayeleri okudum, ne korku dizisi-filmi izledim. Yaklaşık 4-5 yıldır basit silüetler falan görüyordum zaten ama bu ilk kez oldu. Aynı zamanda evde-dışarda-kalabalık ortamda-boş ortamda-aydınlıkta-karanlıkta kısaca her an takip ediliyormuşum gibi hissediyorum, bir odadan çıkarken falan odada saklanan biri gelip bana zarar verecekmiş ya da yan odalardan biri çıkıp bunu yapacakmış gibi hissediyorum.

2 hafta sonrasına psikiyatriye randevu aldıkta sizce bir hastalığımın olma ihtimali var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, anlattıklarınız gerçekten çok korkutucu ve endişe verici gözüküyor. Bu tür deneyimler yaşamak insanı çok yıpratabilir. Bir hastalığınız olup olmadığı konusunda kesin bir şey söylemek zor, ancak yaşadığınız belirtiler bir uzmana danışmanızı gerektirebilir. Psikiyatri randevusu almakla doğru bir adım atmışsınız; uzmanlar size en doğru bilgiyi ve yardımı sağlayacaktır. Bu süreçte kendinizi yalnız hissetmemeye çalışın ve gerekiyorsa sevdiklerinizden destek isteyin. Umarım en kısa zamanda rahatlamanız mümkün olur.

soru

Yeşeren sevda avci

16 Nisan 2024 Salı

Uyuyorum uyandığımda kapının önünde biri vardı ve ben gözümü açtığımda kayboldu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Belki de bir rüya görmüş olabilirsin. Bazen yarı uyanık halde görülen şeyler gerçek gibi gelebilir.

soru

Berk

08 Nisan 2024 Pazartesi

Sabah gozlerimi acar acmaz odamda biri beliriyo 1 saniye sonra kayboluyo ben eski bi madde bagimlisiyim beyin kimyamdaki degisimler ve psikolojimin bozulmasindan dolayi biraktim 2bucuk aydir icmiyorum bugun 2. Kez oldu bundan 3 hafta oncede olmustu korkmaya basladim acaba sizofreni olabilirmi ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, yaşadığınız durum oldukça rahatsız edici ve korkutucu olabilir. Eski bir madde bağımlısı olduğunuz için, beyninizde ve psikolojinizde bazı değişiklikler olmuş olabilir. Bu tür halüsinasyonlar madde kullanımının bir sonucu olarak ortaya çıkabileceği gibi, başka psikiyatrik durumların belirtisi de olabilir. Şizofreni gibi ciddi bir rahatsızlık olup olmadığını anlamak için bir psikiyatristle görüşmeniz çok önemli. Uzman bir doktor size doğru tanıyı koyabilir ve gerekli tedaviyi başlatabilir. Lütfen bir uzmana başvurun ve yaşadıklarınızı detaylı bir şekilde anlatın. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Stres Nedir? Stres Nasıl Önlenebilir

Stres Nedir? Stres Nasıl Önlenebilir

BunaltI Bunaltının Sebepleri ve Özellikleri

BunaltI Bunaltının Sebepleri ve Özellikleri

İnsomnia Belirtileri ve Tedavisi

İnsomnia Belirtileri ve Tedavisi

Utangaçlık Duyguları ve Özellikleri

Utangaçlık Duyguları ve Özellikleri

Güncel

Atipik Psikoz Belirtileri ve Tedavisi

Atipik Psikoz Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Apati Belirtileri ve Tedavisi

Apati Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Hastalık Hastası Belirtileri ve Tedavisi

Hastalık Hastası Belirtileri ve Tedavisi

Ölüm Korkusu Yaşayan İnsanların Psikolojik Durumları

Ölüm Korkusu Yaşayan İnsanların Psikolojik Durumları

Beck Depresyon Ölçeği

Beck Depresyon Ölçeği

Aşk Acısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşk Acısı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Narsist Belirtileri ve Tedavisi

Narsist Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Farkofobi Belirtileri ve Tedavisi

Farkofobi Belirtileri ve Tedavisi

Delilik Belirtileri ve Tedavisi

Delilik Belirtileri ve Tedavisi

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Panik Bozukluk Nedenleri

Panik Bozukluk Nedenleri

Kaçış Sendromu Nedir?

Kaçış Sendromu Nedir?

Stres Yönetimi Nasıl Olmalıdır

Stres Yönetimi Nasıl Olmalıdır

Paranoya Belirtileri

Paranoya Belirtileri

Arkadaşlık

Arkadaşlık

Empati Kurmak Nedir?

Empati Kurmak Nedir?

Distimi Belirtileri ve Tedavisi

Distimi Belirtileri ve Tedavisi

Az Konuşmak

Az Konuşmak

Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Eşcinsellik Hastalığı

Eşcinsellik Hastalığı

Bulimia Belirtileri ve Tedavisi

Bulimia Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Tedavi Görmek

Psikolojik Tedavi Görmek

Örgütsel Bağlılık

Örgütsel Bağlılık

Bağımlı Kişilik Bozuklukları

Bağımlı Kişilik Bozuklukları