Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Paranoya Nedir

Paranoya Nedir

Paranoya nedir sorusuna aşırıya kaçmış korku ve endişe ile tasvir edilen bir rahatsızlık olarak cevap verilebilir. Bu rahatsızlık çoğunlukla psikotik rahatsızlıklarla, bazı durumlarda da psikotik olmayan hallerle de birlikte görülebilir. Rahatsızlık kişinin bir olay karşısında, bu olayın farklı şekillerde gelişebileceğini düşünmesiyle, sınırsız sayılarda çeşitlendirdiği hayal ürünü düşüncelerden oluşur. Halk arasında kişinin aşırı şüpheci olması halinde kullanılan bir deyim olarak bilinir. Bu kişiler sürekli kendisiyle ilgili komploların varlığını düşünerek, endişe duyarlar. Kişiye oldukça fazla zarar veren bu endişelerden çevresindekilerde rahatsız olurlar. Kuruntuların gerçeğe dönüşme fikri, her zaman sıkıntı yaratmaktadır. Bu endişeler ve kuruntular hastalığı karakterize eden tek belirtidir. Kişinin genellikle tek bir konuyla ilgili takıntısı bulunmaktadır. Hastalıkta takip edilme, kıskançlık, hastalanma, zehirlenme, aldatılma gibi niteliği olmayan hezeyanlar bulunmaktadır. Bunların dışında bu hastalığı taşıyanlar, davranışlarıyla da dikkat çekerler. Bu hastalık kişilerde daha çok 30-40 yaşlarından itibaren görülür. Genetik ile ilgisi %10 kadardır. Tedaviye karşı dirençli ve ilerleyici özelliğe sahip bir rahatsızlıktır. Yaşamları boyunca karakterlerine, şahsiyetlerine bağlı, bir düzen içinde ifade edilen tek bir konuyla ilgili takıntılara sahiptir. Bu kişilerle hezeyanları konusunda tartışmaya girmemek gerekir. Onlar bu hezeyanlarını mezara kadar götürecektir. Üzerlerine fazla gidenleri düşman olarak adlandırabilirler.

Paranoya yerleşmeden hastanın geçirdiği evreler nelerdir?


Dikkat ve analiz evresi: Hasta sürekli olarak etrafında olup biteni kontrol ederek, kendisine karşı yapılacak davranışları keşfetmeye çalışır. Hezeyanlarını besleyecek, destekleyecek olanları belirler.

Perseküsyon dönemi: Hastada hezeyanların ortay çıktığı dönemdir. Saplantısının olduğu konuda tedbirler almaya başlar. Öldürülme korkusu varsa korunmaya, gasp edilecek bir şeyi varsa korumaya çalışır. Bulunduğu yeri, yollarını değiştirir. Gerekirse başka yere göç ederler. Bulunduğu ortamlarda kapı ve pencereleri kontrol eder, dinleme cihazları ararlar.

Büyüklük hezeyanlar dönemi: Önceki devrelerle birlikte gelişme gösteren bu dönemde, hastanın kendini büyük görmesi, başkalarını yönlendiren olarak algılaması sebebiyle çekemeyenlerin olduğunu düşünmesidir. Hastalarda dikkat ve hafıza yükselmiş, hezeyanıyla ilgili olarak daha fazla artış göstermiştir.

Paranoyanın en bilinen türleri nelerdir?


Kötülük paranoyası: Hastanın çevresini düşman olarak görmesi, etrafında komplo üretmesi, kendinin kurban edileceği fikri yaygın olan paranoyalardır.

Hak iddiası: bu hastalar sürekli olarak mahkemelerde zaman geçirirler. Haklarının ellerinden alındığını iddia ederek, kendilerine komplo kurulduğunu söylerler.

Keşif hezeyanlı paranoya: Yapılmış olan keşiflerden birinin kendi keşfi olduğunu iddia eden kişilerdir ya da uçuk bir keşif yaptığını iddia eder. Bu keşfini kabul ettirmek için uğraşır.

Büyüklük paranoyası: Toplum için en tehlikeli hastalardır. Bu hastalar peygamber olduklarını, mehdi olduklarını ya da insanları kurtaracak biri olduklarını iddia ederler. Bu kişiler telkinle etrafına birçok insanı toplayabilir. Dikkat çekmeyi başarırlar. Bilinçsiz insanları peşlerinden sürüklerler. Kendisine engel olmak isteyenlere zarar verebilir, tecavüz edebilirler. İnsanlarla miting yapar, gösteriler düzenlerler. Bu kişiler bazı durumlarda büyük bir lider konumuna gelebilirler.

Kıskançlık paranoyası: Tehlikeli durumları içeren paranoya türleridir. Eşinin, sevgilisinin ihanetini ispat etmek için sürekli delil peşinde koşan hastalar, herkesten şüphe ederler. Bu kişilerin eşleri ya da sevgilileri çok zor bir hayat geçirirler. Sonucunda cinayetlerin bile işlendiği görülür. Bunun sonucunda ceza kanunumuza göre muhakemelerinin olmamasından dolayı cezada almazlar.

Paranoya belirtileri nelerdir?

  • Herhangi bir neden yokken başkaları tarafından aldatıldığından, sömürüldüğünden kuşku duymak.
  • Çevresindeki insanların güvenilirliğinden ve bağlılığından şüphe duymak.
  • Söyleyeceklerinin kötü niyetle kullanılacağını düşündüklerinden sır vermeyi istemezler.
  • Normal sözlerden dolayı aşağılandığını hissetmek.
  • Kin tutar ve haksızlıkları affetmez.
  • Kendinin algıladığı olayları karakterine ve kişiliğine saldırı olarak algılayıp, öfkeyle tepki göstermek.
  • Herhangi bir nedene dayanmadan aldatıldığını düşünmek.
Son Güncelleme : 21.01.2024 11:51:08
Paranoya Nedir ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Paranoya Nedir Yorumları
şifre

13 Yorum Yapılmış "Paranoya Nedir"
BEN BÖYLE BİRİSİNİ TANIDIM VE GERÇEKTEN HAYATI HEM KENDİLERİNE HEM DE ÇEVRELERİNE DAR EDİYOR BU TARZ İNSANLAR BİRAZ ŞÜPHE HERKES DE OLUR AMA BİR İNSAN SÜREKLİ HERŞEYİN İSPAT EDİLMESİNİ İSTİYOR EŞİNİN ONU ALDATTIĞINI İDDA EDİYORSA VE YA EŞİNİ SÜREKLİ TAKİP EDİP HAYATININ HER ALANINI KISITLIYOR DÜŞMAN GİBİ DAVRANIYOR HAKARET ETMEDE CANINI ACITMADA HİÇ ÇEKİNMİYORSA EVİNE MİSAFİRLİĞE GİTTİĞİ AİLE DOSTUNUN EŞİNDEN DAHİ ARANIZDA BİR ŞEY Mİ VAR ?? DİYE ŞÜPHE DUYUYORSA VE YA HER ZAMAN İÇTİĞİNİZ SİGARAYI MARKETTE BULAMAYIP FAKLI MARKA SİGARAYI NİYE ALDIĞINIZI GÜNLERCE SORGULUYOR VE UFACIK HATALARINIZI BİLE HER GÜN ABARTARAK BÜYÜTEREK YÜZÜNÜZE VURUYORSA ÜZGÜNÜM AMA SİZDE BİR PARANOYAK İLE VE YA PARANOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLAN BİRİSİYLE BERABERSİNİZ DEMEKTİR. KAFALARINDA OLAYLARI O KADAR GÜZEL KURGULARLAR Kİ SİZ BİLE KENDİNİZDEN ŞÜPHE DUYABİLİRSİNİZ ALDATILDIĞINA İNANIRSA BU İNSANLAR HER OLAYI KURGULAYIP BUNA BAĞLARLAR VE SİZDE KENDİNİZİ SÜREKLİ AÇIKLAMA YAPARKEN BULURUSUNUZ. UZMANLARIN DEDİĞİNE GÖRE KESİN,NET,ŞEFFAF OLMAK GEREKİRMİŞ VE HİÇ BİR ŞEKİLDE İSPAT YOLUNA GİDİLMEMELİYMİŞ ZİRA BİR KERE İSPAT YOLUNU SEÇERSENİZ TEKRAR TEKRAR SİZDEN HER KONUDA İSPAT İSTERMİŞ... ALLAH BU İNSANLARLA YAŞAYANLARA YARDIM ETSİN..
Aristo . 26.06.2018
CEVAP YAZ
Parolaya belirtileri nediri okudum hepsi cok dogru bunun icin tedavi aliyorum birde bu isin icie olkok girdimi ben kendemi tanımıyorum yukarda yazilsnlsrin hepsi dogru bu yüzden eşimden ve çocuğundan ayrılık yaşıyoruz alko tedavidide alıyorum ama değişen bişey yok cunku onlsri ksyip etim hepsi benim yüzümden eğer bunu okuyupta hala devam eden atkadadlar varsa yapmasın sadece tek kalıyorsunuz tek allah yardimciniz olsun
Vedat Göç . 03.08.2014
CEVAP YAZ
Ben paranoyak mıyım bilmiyorum. Çünkü kendim için birtakım hikayeler yazıyorum ve yazdıklarımda başrol karakterlerim hep herkesten önlem alan,hiç kimseye hiçbir şeyini anlatmayan,ve kendini korumakta her zaman haklı çıkan birileri oluyor. Ama ben gerçek hayatta kimse için bana düşman mı demedim. Benim gibi birisine paranoyak diyebilir miyiz?
Alter Ego . 06.09.2016
CEVAP YAZ
bayan arkadaşımda kıskançlık paronayası var, aynı zamanda telefonda konuşurken ve mesajlarında benim bile ağzıma alamayacağım küfürleri sıralıyor.belirtilerin hemen hemen hepsi tutuyor ben onu çok seviyorum ona bu rahatsızlığını atlatabilmesi için nasıl yardım edebilirim ne olur yardım edin.
Mustafa Koşar . 21.07.2014
CEVAP YAZ
Merabalar ciddi konuda sıkıntılarım var ben 1 yıllık eviyim eşimin paranoid kişilik bozukluğu tanısı konuldu.Evliliğimizde birgün bile yüzümü güldürmede hep kıskançlığı hep agresifliği beni çok yıprattı ama eşimi seviyorum sizce ne yapmalıyım.
Asiye . 29.01.2014
CEVAP YAZ
benim eşim çok kıskanç her en her yerde beni takip ediyor acaba kıskançlık paranoyasımı var ve ya kişilik bozukluğumu iki doktora gittik biri paranoya diğer dr ise kişilik bozukluğu dedi nedir acaba
Esra . 03.12.2013
CEVAP YAZ
Bu belirtiler bütün insanlarda görülen bilir, mesala güven kaybı yada sürekli çıkara dayalı ilişkiler tüm toplumlarda bulunur, zaten bu yaratılışın kendinde vardir.
Mavi . 06.01.2018
CEVAP YAZ
Bende bütün paranoya belirtileri var ve bundan rahatsızlık duymuyorum aksine beynimi sürekli dinç tutuyor ve bir şeyleri sürekli sorgulamaya düşünmeye itiyor.
Önemsiz Birisi . 03.09.2016
CEVAP YAZ
gelecek korkusu var yarın ne yapacağım veya olayları akışına bırakamıyorum. Anında olacak yoksa bende sıkıntı yaratıyor.
İsmet Yılmaz . 09.09.2014
CEVAP YAZ
Galiba bende kötülük paranoyası yaşıyorum sürekli ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Hakan . 18.01.2016
CEVAP YAZ
paranoya ya tüküreyim, kitap okuyun,sinavlara hazirlanin,biseyiniz kalmaz
Misafir . 01.02.2016
CEVAP YAZ
Bu belirtilerin bazıları bendede var ben şimdi paranoyak mı oluyorum acaba??
Hasan Basan . 25.10.2017
CEVAP YAZ
paronayak bi kişiyim nasıl tedavi olabilirim.
Özlem . 26.02.2015
CEVAP YAZ
Panik Atak Türleri
Panik Atak Türleri
1. Beklenmedik Ataklar: Nedensiz, birden ortaya çıkan nöbetler. Panik bozuklukta bu tür ataklar vardır.2. Duruma bağlı olanlar: Korkulan bir kedi, köpek veya başka bir nesneyle ya da bir durum karşısında ortaya çıkar.3. Durumsal yatkınlık gösterilen ...
Paranoya Tedavi Yöntemleri
Paranoya Tedavi Yöntemleri
Paranoya psikolojik bir rahatsızlık ile toplum içinde aşırı evhamlı kişiler içinde kullanılan, anlamı eski Yunancada delirmek olan hastalık ve nitelemedir. Paranoya rahatsızlığı temelinde aşırı evham, endişe ve kuruntular barındırır. Halk arasında is...
Şizofreni Tanısı
Şizofreni Tanısı
• Şizofrenide görülen belirtiler başka psikiyatrik hastalıklarda da görülebilir.• Hiçbir belirti tek başına tanı koydurucu değildir. Tanı psikiyatri uzmanı tarafından hastanın ruhsal muayenesi, hasta yakınları ile görüşme ve çoğu zaman hastanın klini...
Majör Depresyon
Majör Depresyon
Majör depresyon, özellikle gençlerde çok sık karşılaşılan psikolojik bir durumdur. Ortaya çıkması durumunda çok ciddi sonuçlara neden olabilecek bir rahatsızlık olan majör depresyon, çokça görülen bir durumdur. Majör depresyon, erkenden müdahale edil...
Stres Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?
Stres Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?
Stres anında fazla enerji tüketildiğinden birey kendini güçsüz, yorgun ve endişe içinde hisseder. Daha sonraları kişi uyku problemi çekmeye başlar. Sinirli ve çabuk heyecanlanan biri olur. Konsantrasyon kaybı yaşar ve dikkatini toplayamaz. Daha önce ...
Ani Sinirlenme
Ani Sinirlenme
Ani sinirlenme, insanları ani bir şekilde etkileyen, sebepsiz yere oluşan bir durumdur. Kan beynime sıçradı gibi sözlerle ifade edilen sinirlenme halinde vücutta fazla miktarda adrenalin salgılanır. Bu kişinin stres halini anlatır. Vücutta çok kısa b...
Şizofreni
Şizofreni
Şizofreni, beyinde bulunan maddelerin iletiminde yaşanan bozukluk ve bu bozukluk nedeni ile bazı farklılıkların oluşması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalıkta aktif ve pasif olmak üzere dönemler yaşanır. Şizofreni hastalığı tedavisi mümkün bir...
Panik Atak
Panik Atak
Panik atak genel olarak bazı psikiyatrik bozukluklarla birlikte görülen, bunun yanı sıra yine bazı fiziksel rahatsızlıklarla birlikte de görülebilen bir tür endişe nöbetidir. Günümüzde yoğun olarak yaşanabilen panik atak aslında genel anlamda günlük ...
Panik Bozukluk Nedenleri
Panik Bozukluk Nedenleri
Panik bozukluk, tekrarlayan ve beklenmedik panik atakları ile karakterize edilen bir anksiyete bozukluğudur. Panik atakları, aniden ortaya çıkan şiddetli bir kaygı ve korku hissi ile belirgindir. Panik bozukluğu olan kişiler, bu atakların bir daha ya...
Bipolar Bozukluk
Bipolar Bozukluk
Bipolar bozukluk, manik depresyon ve duygu durum bozukluğu olarak da bilinen, kişinin depresyon dönemlerinde aşırı, abartılı, uçlarda düşüncelere kapılması ve bu yönde tavırlar sergilemesi durumudur. 20'li yaşlarda rastlanma olasılığı daha yüksektir....
Madde Bağımlılığı
Madde Bağımlılığı
Madde bağımlılığı, genelde ergenlik dönemine giren çocuklarda başlar. Özellikle ailevi sorunlar genç yaştaki çocukların madde bağımlılığına başlamalarının birinci nedenidir. Ergenlik dönemi çocuğun ekonomik bağımsızlığını kazandığı yaşlara kadar süre...
Panik Atak Tedavisi
Panik Atak Tedavisi
Panik atak ya da panik bozukluk, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Günümüzde, etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış iki çeşit panik atak tedavisi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ilaç tedavisi ve bilişsel-davranışçı tedavi yöntemidir.İ...

 

Panik Atak Türleri
Paranoya Tedavi Yöntemleri
Şizofreni Tanısı
Majör Depresyon
Stres Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?
Ani Sinirlenme
Şizofreni
Panik Atak
Panik Bozukluk Nedenleri
Bipolar Bozukluk
Madde Bağımlılığı
Panik Atak Tedavisi
Şizofreni Tedavisi
Obsesif
Sinir Ucu İltihabı
Mazoşist
Cinsel İsteksizlik
Bipolar
Aşırı Sinirlilik
Ket Vurma
Anksiyete Bozukluğu Nedir
Kendine Zarar Verme
Aşırı Heyecan
Delilik
Kendi Kendine Konuşma
Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi
Duygular
Sinir Sıkışması Belirtileri
Sinir Krizi
Halüsinasyon
Popüler İçerik
Şizofreni Tedavisi
Şizofreni Tedavisi
Şizofreni tedavisi yapılsa da, birçok hastanın tamamen düzelemediği görülür. Şizofreni hastaların hayat şartlarını zorlaştıran, iletişimi zora sokan b...
Obsesif
Obsesif
Obsesif, günlük yaşamda ortaya çıkan endişe, evham ve takıntılarla ortaya çıkan, bunları çözümlemeden rahat edemeyen obsesif kompulsif bozukluğu bulun...
Sinir Ucu İltihabı
Sinir Ucu İltihabı
Sinir ucu iltihabı, sinir hücrelerindeki hasarı anlatan bir terimdir. Tıpta nöropati olarak adlandırılan durum, ellerden daha fazla ayakları ve bacakl...
Mazoşist
Mazoşist
Mazoşist; Mazoşizm, 19. yüzyılda yaşamış Avusturyalı bir Ro­mancı olan Leopold von Sacher Masoch'un bir Ro­man' ın da anlattığı cinsel uygulamalara da...
Cinsel İsteksizlik
Cinsel İsteksizlik
Cinsel isteksizlik, cinsel istek ve arzuların azalması, yeteri kadar cinsel uyarının olmasına rağmen, cinsel ilişkide bulunma ve fantezi isteğinin b...
Bipolar
Bipolar
Bipolar, Plansız düşünceler içeren ve irsi bir kişilik bozukluğudur. Kişi duygu değişimleri, klinik ya da majör depresyon yaşayabilir. Ruhen yaşanan...
Aşırı Sinirlilik
Aşırı Sinirlilik
Aşırı sinirlilik, bu sorunun yaşanması tek başına psikiyatrik bir bozukluk olarak değerlendirilmemelidir. Bu durum bazı psikiyatrik bozuklukların beli...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Panik Atak Türleri
Paranoya Tedavi Yöntemleri
Şizofreni Tanısı
Majör Depresyon
Stres Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?
Forumdaki Psikolog Arkadaşlar Yardım Edebilir Mi? Uzun Süredir Boğuştuğum Sorunun Çözümü Nedir?
Deli Diyebilirsiniz Ama..
Takintiliyim Aşığım
Babam Annemi Aldatıyor
4 Senedir Evden Cikmadim
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Forumdaki Psikolog Arkadaşlar Yardım Edebilir Mi? Uzun Süredir Boğuştuğum Sorunun Çözümü Nedir?
Deli Diyebilirsiniz Ama..
Takintiliyim Aşığım
Babam Annemi Aldatıyor
4 Senedir Evden Cikmadim
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024